Zwiedzanie Małopolski – studnie i domy w skansenie

Co warto zobaczyć na południu kraju? Jaka jest Małopolska i dokąd nie można nie zajechać? Jakie rozrywki oferuje nam Kraków i okolice?

Jednym z ciekawszych skansenów w Małopolsce jest Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Znajduje się na zachód od Rabki i Chabówki, tuż przy granicy polskiej. Dojazd tam może zająć trochę czasu i wysiłku, ale z pewnością warto, aby zobaczyć dawne życie na Orawie. Są tutaj zgromadzone pamiątki po szlachcicach oraz chłopach różnych grup – tych biednych, nieco zamożniejszych, jak i tych całkiem bogatych. Znajdują się tu chaty, różnego typu urządzenia przemysłowe z dawnych wieków, a wszystko to można zwiedzać z przewodnikiem i dowiedzieć się ciekawych informacji. Dlaczego na przykład kiedyś obfitowała w studnie Małopolska? Albo jak wyrabiano przedmioty codziennego użytku? Bez wątpienia weekendowa wycieczka do południowych części kraju powinna obejmować ten skansen.

Obecnie już inaczej produkuje się tkaniny, drewniane kufry czy gospodaruje trzodą chlewną. Dzieci nie pamiętają albo nie miały nawet okazji poznać domowych sprzętów, które my mogliśmy widzieć jeszcze u babć i dziadków, zwłaszcza na wsi.

Bogata historia południowej Małopolski, Nowego Targu czy Zakopanego – jest tutaj na wyciągnięcie ręki. Codziennie można ją obejrzeć właśnie w Zubrzycy Górnej. W zimie nieco krócej, bo do przedpołudnia, ale na wiosnę i latem aż do późnego popołudnia. Jest gdzie zaparkować samochód oraz usiąść na odpoczynek. Pełno tu zieleni i przyjaznych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation